Árnyékolás szerepe a helyiségek komfortjának kialakításában

Nyilvántartási szám:
Témavezető neve:
Témavezető e-mail címe:
horn.valeria@emk.bme.hu
A témavezető teljes publikációs listája az MTMT-ben:
A téma rövid leírása, a kidolgozandó feladat részletezése:

Az árnyékolás épületszerkezetei eszközökkel biztosítja a vizuális komfortot (káprázásmentesség, fényterelés). Ugyanakkor a napvédelemi eszközök jelentős szerepet képviselnek az épületek hővédelmében, csökkentik a nyári túlmelegedés veszélyét, és szerepük lehet a homlokzat transzmissziós hőveszteségének mérséklésében. Evvel az épületek üzemeltetésének energiaigénye mérsékelhető.

Megfelelő árnyékolás érhető el nyílászárókhoz és üvegfalakhoz társítható strukturált felületekkel, például üvegprizmákkal. Geometriai szerkesztésessel kialakítható olyan prizma-, illetve parabolikus rendszer, amely a direkt napsugárzást nem enged a helyiségbe, viszont megfelelő diffúz megvilágítást biztosít a belső terekben.

A jelölt vizsgálja meg és elemezze a jelenlegi építészeti gyakorlatban használt rendszereket. Ezen elemzésből kiindulva készítsen javaslatot strukturált felületű, fényterelő árnyékolóra, amely adott rendszerű üvegezett homlokzathoz kapcsolható. A rendszer helyességét dinamikus szimulációval igazolja.

A téma megismeréséhez ajánlott szakirodalom: V. Horn Valéria: Homlokzatok tervezésének épületszerkezeti szempontjai, DLA értekezés, 2010.

A téma meghatározó irodalma:
  • Block Ph.,Knippers J., Niloy J.M., Wang W.: Advences in Architectural Geometry 2014, Springer
  • Kuckelkorn, Thomas: Nichtabbildende Konzentratoren für den Sonnenschutz in Gebäuden 2001
  • Walze, Günther: Mikrostrukturierte Oberflachen in Kombination mit optischen Schaltungs-mechanismen zum Tageslichtmanagement - Albert-Ludwigs Universitat Freiburg 2005.
  • Bettina Volz: Glasprofile in der Fassade – Entwicklung einer Solaroptimierten Systemfassade -
    Universitat Stuttgart 2006.
  • Széll Mária: Transzparens épületszerkezetek Szerényi és Gazsó Bt. Pecs 2001.
  • A téma hazai és nemzetközi folyóiratai:
  • Deutsche Bauzeitung
  • Fassade- Technik und Architektur
  • Periodica Politechnika
  • Pollack Periodica
  • Magyar Építőipar
  • Magyar Építéstechnika
  • A témavezető utóbbi tíz évben megjelent 5 legfontosabb publikációja:
  • V Horn Valéria :Szerelt homlokzatok napvédelme, FÉMSZERKEZETEK: Terevzés, Gyártás, Építés 2015: (1)
  • V Horn Valéria, Dudás Annamária: Talajon fekvő padlószerkezetek rekonstrukciójának elméleti alapjai és lehetséges megoldásai, MAGYAR ÉPÍTŐIPAR 64: (5)
  • Horn Valéria: Iparosított technológiájú épületek értéknövelő korszerűsítése, MAGYAR ÉPÍTÉSTECHNIKA 49: (7-8)
  • Horn Valéria: Balcony structures, POLLACK PERIODICA: AN INTERNATIONAL JOURNAL FOR ENGINEERING AND INFORMATION SCIENCES 6: 2011:(2)
  • A témavezető fenti folyóiratokban megjelent 5 közleménye:
  • Horn Valéria: Balcony structures, POLLACK PERIODICA: AN INTERNATIONAL JOURNAL FOR ENGINEERING AND INFORMATION SCIENCES 6 (2) 2011
  • V. Horn Valéria DLA: Iparosított technológiával épült lakóházak lakóértékének javítása, In: Szerk.: Széll Mária Fenntartható energetika az épületszerkezetek tervezésében és oktatásában: Monográfia. Budapest: TERC Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., 2012. pp. 130-139.
  • V. Horn Valéria:Szerelt homlokzatok napvédelme, FÉMSZERKEZETEK: Tervezés, Gyártás, Építés 2015
  • V. Horn Valéria: Vizuális komfort és árnyékolás, MAGYAR ÉPÍTÉSTECHNIKA 47: (7-8)
  • Státusz:
    elfogadott